Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/pargen/domains/pargenlab.com/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
چاپ کردن این صفحه

زمان بندی خاص

 آزمایشهایی که انجام آنها نیاز به رعایت زمان­بندی خاص دارد:

    aPTT: در بیماران تحت درمان با هپارین بهترین زمان نمونه­ گیری 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از دوز بعدی هپارین است.

   ACTH, Plasma: جهت اندازه­ گیری ­های متوالی لازم است نمونه­ گیری در روزهای مختلف در یک ساعت ثابت انجام شود. همچنین نمونه­ هایی که برای اثبات وجود ریتم شبانه روزی طبیعی گرفته می­ شوند باید بین 6 و 10 صبح و بین 9 شب تا نیمه شب باشند.

  Serum AFP: جهت غربالگری نشانگان داون زمان مطلوب هفته 16 تا 18 حاملگی است.

  Androstenedione, Serum: در زنان نمونه باید یک هفته قبل یا بعد از دوره قاعدگی گرفته شود.

   Estriol, Unconjugated, Pregnancy, Serum or Plasma or Urine: جهت غربالگری نشانگان داون و نشانگان ادوارد، زمان مطلوب هفته 16 تا 18 حاملگی است.

   GTT, Plasma: بیمار باید فعالیت داشته باشد و از سه روز قبل دریافت غذای کافی با کربوهیدرات کافی (حداقل 150 گرم کربوهیدرات در روز) داشته و از 12 ساعت قبل از انجام آزمایش نیز ناشتا باشد.

   Glycated Hemoglobin (HbA1C), Blood: در بیماران مبتلا به دیابت نوع اول آزمایش با فاصله سه ماه توصیه می­ شود. در مبتلایان به دیابت نوع دوم در هنگام تشخیص بیماری و هر شش ماه یا هرگاه که نظارت خوب بر بیماری مورد نیاز باشد درخواست می­ شود.

     Serum Inhibin A: اندازه ­گیری فقط بعد از هفته 14 حاملگی انجام می ­شود.

  Iron, Serum: به علت تاثیرات ریتم شبانه روزی آهن و این که سطح آهن سرم در عصر پایین ­تر است، نمونه باید در حالت ناشتا و صبح گرفته شود.

    Lithium, Serum: نمونه را 12 ساعت پس از مصرف آخرین دوز دارو بگیرید.

    Urobilinogen, 2-Hour Urine: از آنجایی که یک پیک واضح در طی روز در دفع آن وجود دارد، بنابراین حالت مطلوب، یک نمونه عصرگاهی خواهد بود.