Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/pargen/domains/pargenlab.com/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

آزمایش اسپرم

دستورالعمل تهیه نمونه مایع منی برای بررسی و شمارش اسپرم

نمونه باید پس از سه تا پنج روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه‌‌‌‌‌هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمعآوری شود برای انجام آزمایش مناسب نیست.

وجود تب در خلال سه روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار میدهد.

آزمایش مایع منی بعد از بستن لوله‌‌‌‌‌ها در مردان (وازکتومی) باید حداقل دو ماه پس از بستن لوله‌ها انجام شود و در طی 48 ساعت پیش از انجام آزمایش نباید نزدیکی صورت پذیرد یا مایع منی به هر علت دفع شود.

  از ظرف شیشهای یا پلاستیکی تمیز، خشک و با دهانه گشاد که در دمای 20-40 درجه گرم شده باشد، استفاده کنید و ضمناً فاقد ترکیبات دترجنت یا سایر مواد سمی باشد.

حجم نمونه:

باید تمامی نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود، زیرا چنانچه فقط قسمتی از نمونه در اختیار آزمایشگاه قرار داده شود باعث حصول نتیجه غیر واقعی خواهد شد.

نحوه تهیه نمونه:

  قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف بهتر است با در دست گرفتن ظرف، دمای آن به نزدیک درجه حرارت بدن (37 درجه سانتیگراد) برسد.

نمونه باید ترجیحاً در آزمایشگاه تهیه شود و چنانچه این امر ممکن نباشد، نمونه باید در مدت کمتر از نیم ساعت به آزمایشگاه تحویل داده شود، بعد از دو ساعت نمونه قابل پذیرش نیست، لذا در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمع آوری آن باید به مسئول پذیرش اعلام گردد.

بهترین نمونه منی نمونهای است که از طریق تحریک مصنوعی و بدون استفاده از صابون و با دست کمی نمناک تهیه گردد.

نمونه تهیه شده در داخل کاندوم بهعلت داشتن مواد اسپرمکش برای آزمایش مناسب نیست. با این وجود نمونهگیری در طی مقاربت و با استفاده از یک وسیله جمع آوری منی (Silastic Condom-Type Seminal Pouch ) ممکن است سبب کیفیت بالاتر آن شود.

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال:

از قرار دادن نمونه در دماهای کمتر از صفر درجه و بالاتر از 40 درجه سانتیگراد خودداری شود و تا زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه، در دمای نزدیک به حرارت بدن (  37 درجه) نگهداری شود (مثلاً در زیر بغل).

 

آزمایشگاه تشخیص پزشکی پرگن

 

 

برنامه سلامتی                                        سلامتی پایدار

 

  • 23.jpg
  • 25.jpg
  • 17.jpg
  • 1.jpg
  • 22.jpg
  • microscope.jpg
  • 15.jpg
  • home_pic.jpg

پرگن چیست؟

پرگن، برگرفته از اصطلاح پرگنه مي باشد. پرگنه، به معناي مجموعه اي از باکتري هاست، که محصول تکثير يک يا چند باکتري است. يک پرگنه ممکن است حاوي ميليون ها باکتري باشد.

ادامه مطلب